Există pericolul ca barajul să cedeze, astfel că trebuie să se evacueze zona
După ce a fost semnalat faptul că barajul lacului piscicol Tăul Mare este fisurat, o parte din locuitorii din Roșia Montană au fost evacuați în noaptea de sâmbătă spre duminică de către pompieri,.
Până duminică seara pompierii care au acţionat la faţa locului și au reușit să reducă cu 40 centimetri nivelul apei din lac, în condiţiile în care experţii afirmă că, pentru a atinge un nivel de siguranţă, este nevoie de scăderea nivelului apei din baraj cu cinci metri.
Secretarul de stat în MAI Raed Arafat, s-a deplasat acolo, și spune că la acest moment situația este stabilă.
Ultimele comentarii