Cum au fost
dărâmate fabrici și cum am ajuns să exportăm forță de muncă?
A fost odată o țară în care se producea mult, din care se exporta materie primă, iar produse finite ajungeau la marile puteri economice de astăzi. A fost odată o industrie puternică în această țară, România, iar fabricile își desfășurau activitatea non-stop, în trei schimburi, cu mii de angajați.
Moderatorul Radu Roncea vă propune în cadrul emisiunii Real Risc o istorisire scurtă despre cum au dispărut sectoare întregi din economia României și cum industria românească a cunoscut un declin continuu în ultimii 30 de ani.
Odată
cu industria s-au pierdut și milioane de salariați, care se
regăsesc în cei peste 4 milioane de români emigrați. Altădată
pioni importanți pe piața mondială, acum la limita existenței, cu
firme private mici și mijlocii, muncind de cele mai multe ori pentru
alții.
Ultimele comentarii